Σε εξέλιξη ο 8ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων - 1065 δρομείς πήραν εκκίνηση

Sunday, 21 September 2014

Σε εξέλιξη βρίσκεται από τις 7 το πρωί ο 8ος Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων, που διοργανώνει ο Αθλητικός Όμιλος Ποσειδών Ιωαννίνων. Πρώτοι πήραν την εκκίνηση οι 26 δρομείς που συμμετέχουν στον αγώνα του δυναμικού βαδίσματος στην διαδρομή των 30 χιλιομέτρων γύρω από τη λίμνη Παμβώτιδα.

Η πλατεία Μαβίλη, σε ένα από τα ομορφότερα σημεία των Ιωαννίνων, κατακλύστηκε από δρομείς όλων των ηλικιών, από όλα τα μήκη και πλάτη της χώρας, δύο ώρες αργότερα, με τον συνολικό αριθμό των συμμετεχόντων αθλητών να φτάνει τους 1065. Στις 9 ακριβώς  πήραν εκκίνηση για τον μεγάλο αγώνα των 30 χιλιομέτρων περισσότεροι από 700 αθλητές, ενώ στη συνέχεια δόθηκε το σύνθημα της εκκίνησης και για τους περισσότερους από 400 δρομείς στην «μικρή» διαδρομή των 10 χλμ. Στον αγώνα αυτό πήραν μέρος και οι τέσσερις αθλητές του συλλόγου «Περπατώ» με τα χειρήλατα αμαξίδια.